Nike Metcon 6

Stabilita, flexibilita, priľnavosť, pevnosť po 6. krát

Spoločnosť Nike nie je žiadnym nováčikom v oblasti športu. Po dlhom čakaní na ďalší model zo série metcon sme sa dočkali Nike Metcon 6. Na prvý pohľad je jasné, že silueta sa veľmi nezmenila, za čo sme nesmierne radi. Naopak, teniska ponúka veľa nového, a o tom si povieme nižšie.

Tenisky používajú na prvý pohľad rovnakú podrážku ako tomu bolo pri Nike Metcon 5. Pri testovaní sme si však všimli, že tohtoročná podrážka má rôznu priľnavosť. Špička tenisiek je vyrobená z mäkšej zmesi, čo oceníte najmä pri výskokoch na debnu a iných plyometrických cvikoch, kedy vám tenisky poskytnú vysokú trakciu. Tak isto budete radi aj pri bežeckých športoch ako je napríklad squash, kde špička neskutočne drží. Svoj podiel majú na tom drážky a väčšia členitosť podrážky na špičke. Päta je rovnako širšia ako pri Nike Metcon 5 a má dva cípy, ktoré dodávajú dodatočnú podporu napríklad pri drepoch, a zabraňujú členku skĺzať do vnútornej strany chodidla.

Zvršok by sme tiež mohli rozdeliť na 2 časti. Začal by som novým zvrškom, ktorý je vyrobený zo 4 vrstiev (technicky 5 vrstiev). Základ tvorí veľmi vzdušný materiál, ktorý na pocit pôsobí ako neoprén – teda je veľmi príjemný a dobre obalí nohu. Ostatné 3 vrstvy sú ochranné. Podľa spoločnosti Nike zlepšili vzdušnosť tenisiek Metcon až o 18%. Tenisky sú na špičke a bokoch spevnené dostatočne tvrdým plastom, ktorý je štýlovo navrhnutý tak, že ti vôbec nebude prekážať. Čo sa týka technológie zvršku, tá stále používa flywire technológiu, ktorá spätne vracia energiu po napnutí. Jazyk zostal nezmenený, teda je stredne hrubý a krásne sadne aj na vysoký priehlavok.

Druhá časť je päta. Tá zostala skoro nezmenená až na materiál, z ktorého je vyrobená. Tentokrát sa využíva oveľa odolnejší a drsnejší materiál. Symbol Metcon na päte pôsobí veľmi robustne a vystriedal swoosh logo, ktoré sa posunulo na prednú časť tenisiek. Jediný rušivý moment pre mnohých ľudí je pásik na boku tenisiek, ktorý rozdeľuje tieto 2 časti. Nám však neprekáža a vyjadruje spojenie nových a starých fragmentov tenisiek Metcon.

Tenisky Nike Metcon obsahujú 8 mm vložky, ktoré môžete použiť pri drepoch. Vyvyšujú pätu, čo oceníte pri týchto cvikoch. Päta je dostatočne vysoko, aby vám nevadila a zároveň ste nemali zlý pocit z príliš vysokej päty. Celé kúzlo Metcon sa skrýva vo vložke tenisiek. Tá sa zmenila v hodnotách kedy je päta o niečo tvrdšia, a naopak je špička o 2 jednotky mäkšia.

Tenisky sú výborné na vysoko-intenzívny tréning ale aj ako bezpečná obuv na každý šport. Niektorí atléti ich obľubujú aj pri ťažších váhach. Samé o sebe patria medzi ľahšie tenisky. Čo sa týka číslovania, odporúčame si vybrať o pol čísla väčšie tenisky. Vzdušná vrstva pracuje, no v prípade že máte úzke chodidlo, môžete si vybrať rovnakú veľkosť ako nosíte bežne.